Jak zaplanować płeć dziecka?

Niektórym rodzicom obojętnie, jakiej płci dziecko się urodzi – ważne, żeby było zdrowe. Są jednak i tacy, którzy skrycie marzą o chłopczyku lub dziewczynce. Czy możemy wobec tego zaplanować płeć dziecka?

 Płeć dziecka decyduje się już w momencie połączenia się plemnika z komórką jajową. Potem jedynie płód kształtuje się zgodnie z wcześniejszą „zaprogramowaną” płcią. W związku z tym może wydawać się, że zaplanowanie płci dziecka nie jest możliwe – to, czy na świecie pojawi się chłopiec, czy dziewczynka, tak naprawdę może być dziełem przypadku.

Niemniej jednak są metody na to, aby z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem zaplanować płeć malucha. Niektóre z nich są wysoce skuteczne, ale za to dość drogie. Inne z kolei mniej kosztowne, naturalne, ale też mniej pewne.

Nowoczesne planowanie płci dziecka – selekcja plemników i zarodków podczas in vitro

Zasadniczo nauka jest w stanie zaproponować nam tylko dwie skuteczne metody pozwalające na zaplanowanie płci dziecka – to selekcja plemników oraz metoda in vitro.

Selekcja plemników jest metodą polegającą na ich sortowaniu zgodnie z techniką Microsort. Dzielenie odbywa się z użyciem cytometrów przepływowych, które przy selekcji biorą pod uwagę różnice masy DNA. Plemniki „męskie” z chromosomami Y są lżejsze, z kolei te z chromosomami X, czyli „damskimi” są cięższe. Skuteczność takiej właśnie metody wynosi około 80% w przypadku chłopców, z kolei dla dziewczynek około 85-90%. Niestety, technika selekcji plemników jest bardzo droga i jeszcze nie jest szeroko dostępna.

Bardziej powszechne jest za to zapłodnienie in vitro. Wówczas szansa na urodzenie dziecka określonej płci jest jeszcze większa – wynosi 100%, ponieważ dochodzi do selekcji odpowiednich zarodków tworzących się z połączenia komórki jajowej i plemnika. Trzeciego dnia od momentu dokonania zapłodnienia pozaustrojowego, gdy zarodek ma 8 komórek, dokonuje się analizy pod kątem profilu chromosomalnego, co pozwala na określenie płci. wówczas selekcjonuje się odpowiednie zarodki, w tym także można dobrać je pod kątem płci.

Selekcja zarodków określonej płci może budzić moralny sprzeciw, ale warto pamiętać też o tym, że istnieją ku temu wskazania medyczne. Przykładowo mogą być to choroby takie jak hemofilia czy dystrofia mięśniowa Duchenne dotykające jedynie chłopców.

Naturalne planowanie płci dziecka – odpowiednia dieta, metoda Selnas i metoda owulacyjna

Alternatywą dla powyższych są naturalne metody zaplanowania płci dziecka – jak już wspomnieliśmy, są one mniej pewne, ale nie wiążą się z dylematami moralnymi czy wysokimi kosztami.

Przede wszystkim można postawić na specjalną dietę, ale musimy pamiętać o tym, że nie ma dowodów naukowych łączących płeć dziecka z dietą matki. Metoda ta wskazuje, że dieta bogata w wapń i magnez, czyli w nabiał, potrawy mączne, czekoladę, rośliny strączkowe pomaga w urodzeniu dziewczynki. Powinniśmy jednak unikać soli. Gdy chcemy mieć synka, wówczas powinniśmy jeść potrawy słone, dużo ryb, mięsa, pomidory, ziemniaki. Powinniśmy zrezygnować z kolei z czekolady, nabiału, orzechów czy pieczywa pełnoziarnistego.

Metoda Selnas opiera się z kolei na potencjale elektrycznym plemników X i Y. Plemniki X są naładowane dodatnio, natomiast plemniki Y są naładowane ujemnie. Z kolei potencjał elektryczny komórki jajowej zmienia się – w niektóre dni przyciąga plemniki Y, w inne plemniki X. Wówczas kobieta musi stworzyć specjalny kalendarz cykli polaryzacji. Metodę tę stworzył Patrick Schoun, który wskazuje, że jego ma ona 98% skuteczności. Więcej informacji o tej metodzie można znaleźć on-line. Nie sprawdza się ona jednak u kobiet z nieregularnymi cyklami.

W końcu metoda owulacyjna, inaczej metoda Shettlesa, opiera się na założeniu, że plemniki „damskie” są większe i poruczają się wolniej, ale mogą przetrwać dłużej w drogach rodnych kobiety. Z kolei te „męskie” są szybsze i mniejsze, ale mało odporne. Metoda ta wskazuje, że zapłodnienie powinno odbyć się w konkretnym momencie cyklu. Gdy para chce mieć chłopca, wtedy zapłodnienie powinno mieć miejsce jak najbliżej owulacji.

Bibliografia:

 

 

Podobne artykuły

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?
Podwórko
Udostępnień252 Odwiedzin3
Podwórko
Udostępnień252 Odwiedzin3

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?

kuferekdziecka - Lis 08, 2017

Dom z ogrodem to idealne miejsce dla dzieci – przestrzeń wokół budynku można zaaranżować z myślą o ich potrzebach, zapewniając im rozrywkę w czasie pogodnych dni. Jak…

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?
Porady
Udostępnień683 Odwiedzin1
Porady
Udostępnień683 Odwiedzin1

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?

haiku - Lis 08, 2017

Duży ogród wokół domu to idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Jak go zagospodarować, żeby maluchy miały frajdę z przebywania na świeżym powietrzu, a jednocześnie były bezpieczne?…

Jaki wybrać fotelik samochodowy?
Turystyka
Udostępnień144 Odwiedzin
Turystyka
Udostępnień144 Odwiedzin

Jaki wybrać fotelik samochodowy?

szymon - Lis 08, 2017

Podejmując decyzję o zakupie fotelika samochodowego rodzice kierują się wygodą dziecka, ale również tym, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Nie bez przyczyny rodzice są…

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Więcej artykułów z tej kategorii

Jaki wózek dla dziecka?
Porady
Udostępnień495 Odwiedzin1
Udostępnień495 Odwiedzin1

Jaki wózek dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jaki materac dla dziecka?
Porady
Udostępnień460 Odwiedzin
Udostępnień460 Odwiedzin

Jaki materac dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Porady
Udostępnień532 Odwiedzin
Udostępnień532 Odwiedzin

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Kiedy widać płeć dziecka?
Inne
Udostępnień578 Odwiedzin
Udostępnień578 Odwiedzin

Kiedy widać płeć dziecka?

kuferekdziecka - Sie 20, 2017