Jak zrobić dziecko?

Z pozoru to proste pytanie, ale znalezienie na nie odpowiedzi nierzadko jest bardzo trudne. Niektórym udaje się za pierwszym razem, inni z kolei muszą czekać latami. Są też i takie pary, którym nie udaje się urodzić potomka. O czym powinniśmy pamiętać, gdy chcemy mieć dziecko?

 Wbrew pozorom, aby doszło do zapłodnienia, muszą być spełnione różne warunki. W związku z tym nie zawsze nawet zdrowym i młodym kobietom udaje się od razu zajść w ciążę. Czasami są to tylko przejściowe problemy, ale mogą one również być znacznie poważniejsze i wymagać pomocy specjalistów.

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Aby miało miejsce zapłodnienie, konieczna jest sperma oraz komórka jajowa. W momencie wytrysku spermy lub podania jej w inny sposób do pochwy dostaje się nawet kilkaset milionów plemników. Następnie przedostają się one szybko do kanału szyjki macicy – wówczas nawet 90% z nich ginie. Pozostałe 10% brnie do jajowodu, a potem do jajeczka. Cała ta droga może trwać nawet przez 24 godziny – tyle właśnie wynosi przeżywalność plemników.

W konsekwencji do komórki jajowej docierają jedynie nieliczne plemniki, które mogą spowodować zapłodnienie poprzez przedostanie się do wnętrza komórki. Wtedy plemnik niosący materiał genetyczny ojca wwierca się do komórki jajowej i dochodzi do poczęcia dziecka. Od tego momentu komórka ta może dzielić się powiększać. Jednocześnie przesuwa się z jajowodu do macicy, gdzie rozwija się jako płód.

Jak uprawiać seks, aby zrobić dziecko?

Gdy kobieta ma trudności z zajściem w ciążę i kolejne miesiące nie przynoszą odpowiednich rezultatów, nie powinniśmy jeszcze wpadać w panikę. Możemy wtedy zastosować określone metody, które pomagają w zapłodnieniu.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj specjalne pozycje seksualne, które pozwalają na łatwiejsze przeniknięcie plemników do szyjki macicy, a tym samym dochodzi wtedy do zwiększenia szansy zapłodnienia.

Najlepiej sprawdzają się wszelkie pozycje pozwalające na głęboką penetrację, na przykład pozycja misjonarska z podniesionymi biodrami kobiety, pozycja od tyłu. Lekarze wskazują również, że kobieta także powinna po stosunku przez chwilę leżeć z nogami umieszczonymi w górę, co pozwoli na łatwiejsze przedostanie się nasienia w głąb jej dróg rodnych.

Co wtedy, gdy seks nie daje rezultatu?

Zdarza się jednak, że seks nie przynosi ze sobą oczekiwanych rezultatów. Gdy kobieta nie może zajść w ciążę pomimo regularnych stosunków – kilka razy w tygodniu, wówczas konieczne jest zwrócenie się o pomoc do lekarza. Wówczas specjalista będzie w stanie określić przyczyny takich trudności i wskazać na metody ich rozwiązania.

Przeszkodą w zajściu kobiety w ciążę jest niepłodność – może ona dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Nie należy tutaj mylić bezpłodności i niepłodności, ponieważ są to całkowicie dwa odmienne terminy. Bezpłodność oznacza nieodwracalną, trwałą niezdolność do spłodzenia dziecka. Niepłodność jest z kolei odwracalna i może pojawiać się okresowo u każdego – szacuje się, że problem ten dotyczy około 15-20% par.

Niepłodność mężczyzn

Znacznie łatwiej można wykryć niepłodność u mężczyzn niż u kobiet. Powodów męskiej niepłodności jest jednak dość dużo, między innymi mogą być to żylaki powrózka, zbyt niski poziom testosteronu i jego pochodnych, nieprawidłowa struktura nasienia – zbyt mała ilość plemników, mała ruchliwość plemników, ich nieodpowiednia budowa.

Coraz częściej mówi się o tym, że u mężczyzn ważne jest nieprzegrzewanie jąder – należy ograniczyć noszenie obcisłej bielizny na rzecz tej przewiewnej. Także nadmierne ściskanie nóg podczas siedzenia może spowodować problemy z męską płodnością.

Niepłodność kobiet

U kobiet niepłodność związana jest przede wszystkim z ich wiekiem – jeśli kobieta jest starsza, wówczas ma większe trudności z zajściem w ciążę. Ustalona granica to 35. rok życia – od tego momentu płodność kobiety spada. Można ją jednak w odpowiedni sposób stymulować.

Poza tym problemem u kobiet mogą być różne choroby, na przykład hiperprolaktynemia, zespół policystycznych jajników, zaburzenia owulacyjne, endometrioza, niedrożne jajowody.

Bibliografia:

 

 

Podobne artykuły

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?
Podwórko
Udostępnień253 Odwiedzin3
Podwórko
Udostępnień253 Odwiedzin3

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?

kuferekdziecka - Lis 08, 2017

Dom z ogrodem to idealne miejsce dla dzieci – przestrzeń wokół budynku można zaaranżować z myślą o ich potrzebach, zapewniając im rozrywkę w czasie pogodnych dni. Jak…

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?
Porady
Udostępnień684 Odwiedzin1
Porady
Udostępnień684 Odwiedzin1

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?

haiku - Lis 08, 2017

Duży ogród wokół domu to idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Jak go zagospodarować, żeby maluchy miały frajdę z przebywania na świeżym powietrzu, a jednocześnie były bezpieczne?…

Jaki wybrać fotelik samochodowy?
Turystyka
Udostępnień145 Odwiedzin
Turystyka
Udostępnień145 Odwiedzin

Jaki wybrać fotelik samochodowy?

szymon - Lis 08, 2017

Podejmując decyzję o zakupie fotelika samochodowego rodzice kierują się wygodą dziecka, ale również tym, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Nie bez przyczyny rodzice są…

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Więcej artykułów z tej kategorii

Jaki wózek dla dziecka?
Porady
Udostępnień497 Odwiedzin1
Udostępnień497 Odwiedzin1

Jaki wózek dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jaki materac dla dziecka?
Porady
Udostępnień461 Odwiedzin
Udostępnień461 Odwiedzin

Jaki materac dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Porady
Udostępnień533 Odwiedzin
Udostępnień533 Odwiedzin

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jak zaplanować płeć dziecka?
Inne
Udostępnień625 Odwiedzin
Udostępnień625 Odwiedzin

Jak zaplanować płeć dziecka?

kuferekdziecka - Sie 20, 2017