Kiedy dziecko raczkuje?

Raczkowanie u niemowląt jest jednym z bardzo ważnych etapów – prowadzi w końcu do zwiększenia mobilności dziecka, a w konsekwencji do samodzielnego chodzenia. Zwykle dzieci zaczynają raczkować od 9. do 12. miesiąca życia, ale nie jest to regułą.

 Dla małego dziecka raczkowanie jest nie lada wysiłkiem. Wówczas maluch musi udźwignąć cały swój ciężar korpusu na rączkach i nóżkach. Musi też nauczyć odpowiednio ustawiać swoje kończyny i musi wiedzieć, jak zachować wtedy równowagę. To wszystko bardzo ważny element dziecięcego treningu, który prowadzi w końcu do samodzielnego chodzenia.

Zanim jednak dojdzie do raczkowania, dziecko przechodzi przez kilka różnych etapów rozwoju mobilności, podczas których intensywnie ćwiczy swój układ mięśniowy. Dziecko przygotowuje się do raczkowania poprzez turlanie się, pełzanie, a następnie samo się kołysze, co powoduje, że rozwija się jego zmysł równowagi. Dopiero wtedy, gdy poczuje się na siłach, zaczyna raczkować.

Pierwsze raczkowanie – kiedy można się go spodziewać?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, pierwsze raczkowanie zwykle ma miejsce w okresie od 9. do 12. miesiąca życia. Zdarza się jednak, że maluchy zaczynają raczkować wcześniej. Są też i takie, które nie raczkują, ale od razu zaczynają chodzić, ale jest to mniejszość. Zwykle okres raczkowania nie trwa jednak zbyt długo – wiele dzieci zaczyna stawiać pierwsze kroki około pierwszego roku życia.

Niepokojąca może być sytuacja, gdy dziecko nie raczkuje po ukończeniu roczku i nie podejmuje żadnych innych prób samodzielnego poruszania się. Wówczas powinniśmy skonsultować się z pediatrą, który będzie mógł doradzić, co zrobić. Warto też wskazać, że opóźnienie raczkowania dotyczy często wcześniaków, które rozwijają się nieco później od swoich rówieśników urodzonych o czasie.

Czy można zachęcić malca do raczkowania?

Raczkowanie to dla dziecka ogromna frajda, więc od razu wtedy, gdy opanuje ono tę umiejętność, zaczyna żwawiej poznawać otaczający świat. To także sprzyja rozwojowi dziecka. Raczkowanie ma duże znaczenie dla rozwoju psychomotorycznego, powoduje wzmocnienie kręgosłupa oraz całego ciała. Ponadto sprzyja tworzeniu się połączeń nerwowych w mózgu, a tym samym umożliwia prawidłową jego pracę.

W związku z tym wielu rodziców chce zachęcić dziecko do raczkowania. Oczywiście, pamiętajmy, że nie powinniśmy robić tego na siłę. Najlepszym bodźcem do raczkowania jest częste umieszczanie dziecka na podłodze – oczywiście, musi być czysta i bezpieczna. Raczkowaniu sprzyja również spanie w większym łóżeczku lub kojcu. Powinniśmy wtedy rozrzucić dookoła zabawki i zobaczyć, jak dziecko zareaguje – dodatkowy uśmiech i zachęcenie pomogą maluchowi w końcu dojść na czworakach do zabawki.

Raczkujący maluch – zachowaj szczególną ostrożność

Gdy dziecko zaczyna raczkować, wówczas pojawia się też niebezpieczeństwo – maluch może w błyskawicznym tempie dostać się z jednego pokoju do drugiego, dojść do schodów czy otwartych drzwi na balkon. Wobec tego powinniśmy mieć malucha zawsze na oku, aby nie okazało się, że będzie on narażony na niebezpieczeństwo.

Rodzice powinni zadbać także o czystość podłogi, ponieważ w przeciwnym razie dziecko może znaleźć na niej coś nieodpowiedniego i próbować to zjeść, może też skaleczyć się lub nawet złapać infekcję, gdy podłoga będzie brudna. Warto więc codziennie odkurzać podłogi i dywany, a także regularnie myć podłogi – najlepiej delikatnym środkiem, na przykład ekologicznym płynem niezawierającym szkodliwych składników.

Jak długo dziecko raczkuje?

To także jedno z częstych pytań zadawanych przez rodziców. Generalnie czas raczkowania jest indywidualny, ale trwa około 3 miesięcy. W tym czasie dziecko wzmacnia swoje mięśnie, koordynuje lepiej ruchy, co przygotowuje go do samodzielnego stania oraz chodzenia.

Najczęściej maluch zaczyna wstawać poprzez opieranie się o rodzica czy o meble, dlatego powinniśmy wtedy także uważać na wszelkie szuflady oraz szafki – możemy zakupić specjalne zabezpieczenia, które będą zapobiegały otwieraniu mebli przez dziecko.

Bibliografia:

 

 

Podobne artykuły

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?
Podwórko
Udostępnień253 Odwiedzin3
Podwórko
Udostępnień253 Odwiedzin3

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?

kuferekdziecka - Lis 08, 2017

Dom z ogrodem to idealne miejsce dla dzieci – przestrzeń wokół budynku można zaaranżować z myślą o ich potrzebach, zapewniając im rozrywkę w czasie pogodnych dni. Jak…

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?
Porady
Udostępnień684 Odwiedzin1
Porady
Udostępnień684 Odwiedzin1

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?

haiku - Lis 08, 2017

Duży ogród wokół domu to idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Jak go zagospodarować, żeby maluchy miały frajdę z przebywania na świeżym powietrzu, a jednocześnie były bezpieczne?…

Jaki wybrać fotelik samochodowy?
Turystyka
Udostępnień144 Odwiedzin
Turystyka
Udostępnień144 Odwiedzin

Jaki wybrać fotelik samochodowy?

szymon - Lis 08, 2017

Podejmując decyzję o zakupie fotelika samochodowego rodzice kierują się wygodą dziecka, ale również tym, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Nie bez przyczyny rodzice są…

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Więcej artykułów z tej kategorii

Jaki wózek dla dziecka?
Porady
Udostępnień495 Odwiedzin1
Udostępnień495 Odwiedzin1

Jaki wózek dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jaki materac dla dziecka?
Porady
Udostępnień460 Odwiedzin
Udostępnień460 Odwiedzin

Jaki materac dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Porady
Udostępnień532 Odwiedzin
Udostępnień532 Odwiedzin

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jak zaplanować płeć dziecka?
Inne
Udostępnień625 Odwiedzin
Udostępnień625 Odwiedzin

Jak zaplanować płeć dziecka?

kuferekdziecka - Sie 20, 2017