Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Pierwszy krok jest jednym z bardzo ważnych momentów w życiu dziecka oraz jego rodziców. Jednak czasami mama i tata muszą sporo naczekać się na to, aż maluch zdecyduje się na pierwszą samodzielną przechadzkę. Kiedy najczęściej dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki? Kiedy brak chodzenia powinien być powodem do niepokoju?

 Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko zaczyna chodzić. To indywidualna sprawa, ponieważ każde dziecko jest inne. W związku z tym rozstrzał wieku jest tutaj także dość duży, jako że od około 9. miesiąca aż do 17. miesiąca życia dziecka.

Wobec tego nie powinniśmy mieć żadnego powodu do niepokoju wtedy, gdy dziecko nie chodzi około roczku czy nawet później. To wszystko sprawa indywidualna i nie powinniśmy też wtedy zmuszać dziecka do chodu – to może przynieść odwrotny skutek.

Żeby dziecko zaczęło chodzić samodzielnie, muszą być spełnione określone warunki:

  • konieczna jest odpowiednia koordynacja ruchowa u dziecka
  • dziecko musi mieć właściwą siłę mięśniową
  • dziecko powinno być przygotowane do chodzenia poprzez samodzielne raczkowanie, siadanie, pełzanie, obracanie się

Rozwój ruchowy u niemowląt przebiega w określonych fazach, a te z kolei są indywidualne. Pierwsze chwiejne kroki dziecko może już stawiać około 9. czy 10. miesiąca życia. Najczęściej unosi wtedy ciało, podpierając się mebli czy rodzica. To bardzo ważne, ponieważ wtedy maluch ćwiczy swoje mięśnie nóżek, co jest kluczowe dla samodzielnych kroków. Warto więc zachęcać dziecko do stania, ale nie zmuszać go do tego.

Dziecko uczące się chodzić samodzielnie musi też opanować inne techniki – technikę zatrzymywania się, technikę kucania oraz technikę siadania na pupę, gdy nie chce już chodzić. Warto wtedy mieć malucha przez cały czas na oku, aby nie naraził się on na niebezpieczeństwo.

Jak nakłonić dziecko do zrobienia pierwszego kroku?

Gdy chcemy, aby maluch zrobił pierwszy krok jak najszybciej, możemy go do tego zachęcać. Jeżeli dziecko potrafi już stać, możemy kucnąć lub usiąść na ziemi i zachęcić go do przyjścia do siebie albo pokazać zabawkę.

Warto przy tym wskazać, że chodziki, chociaż bardzo popularne, nie pomagają dziecku w nauce chodzenia. Dlaczego? Wtedy maluch siedzący w chodziku w inny sposób obciąża swoje nóżki, co powoduje, że może mieć trudności z utrzymaniem równowagi bez chodzika. Ponadto zdarza się, że dzieci korzystające z chodzików często chodzą na palcach. Lepiej więc z chodzików zrezygnować.

Możemy często spotkać się też ze zdaniem, że dziecko powinno uczyć się chodzić w bucikach. Nierzadko rodzice zakładają je na stopy dziecka w obawie przed zabrudzeniem. To też dość poważny błąd, ponieważ dziecko nie może wtedy w naturalny sposób stykać stóp z podłożem. To z kolei może prowadzić do problemów z równowagą i właściwym ułożeniem stóp.

Bezpieczne pierwsze kroki

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, gdy dziecko zaczyna poruszać się samodzielnie – raczkować czy chodzić, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na jego otoczenie. Wtedy bardzo łatwo o wypadki – wystarczy tylko spuścić malca na chwilę z oczu, aby on natychmiast przeszedł do drugiego pokoju, w kierunku schodów czy drzwi.

Im dziecko będzie starsze, tym szybciej będzie poruszać się po domu – wpadnięcie na meble, upadek o próg czy wywrotka na śliskiej podłodze to tylko kilka problemów. Warto wobec tego zadbać o to, aby dom był bezpieczny.

Rodzice powinni przede wszystkim zabezpieczyć meble – w tym celu możemy wykorzystać specjalne gadżety, na przykład nakładki na narożniki mebli, zaczepy do szuflad oraz do regałów, aby dziecko nie otworzyło ich samodzielnie. Powinniśmy też zabezpieczyć gniazdka elektryczne. Aby dziecko nie przytrzasnęło sobie palców podczas zamykania i otwierania drzwi, możemy zakupić specjalne blokery montowane na skrzydle drzwiowym.

Podsumowując, pierwszy krok to tylko kwestia czasu – u dzieci pojawia się w różnym wieku i nie powinniśmy martwić się tym, że maluch jeszcze nie chodzi, podczas gdy jego rówieśnicy już tak. Zawsze jednak powinniśmy być przygotowani na raczkowanie i na chodzenie, aby odpowiednio zabezpieczyć dom.

Bibliografia:

 

Podobne artykuły

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?
Podwórko
Udostępnień253 Odwiedzin3
Podwórko
Udostępnień253 Odwiedzin3

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?

kuferekdziecka - Lis 08, 2017

Dom z ogrodem to idealne miejsce dla dzieci – przestrzeń wokół budynku można zaaranżować z myślą o ich potrzebach, zapewniając im rozrywkę w czasie pogodnych dni. Jak…

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?
Porady
Udostępnień684 Odwiedzin1
Porady
Udostępnień684 Odwiedzin1

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?

haiku - Lis 08, 2017

Duży ogród wokół domu to idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Jak go zagospodarować, żeby maluchy miały frajdę z przebywania na świeżym powietrzu, a jednocześnie były bezpieczne?…

Jaki wybrać fotelik samochodowy?
Turystyka
Udostępnień144 Odwiedzin
Turystyka
Udostępnień144 Odwiedzin

Jaki wybrać fotelik samochodowy?

szymon - Lis 08, 2017

Podejmując decyzję o zakupie fotelika samochodowego rodzice kierują się wygodą dziecka, ale również tym, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Nie bez przyczyny rodzice są…

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Więcej artykułów z tej kategorii

Jaki wózek dla dziecka?
Porady
Udostępnień495 Odwiedzin1
Udostępnień495 Odwiedzin1

Jaki wózek dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jaki materac dla dziecka?
Porady
Udostępnień460 Odwiedzin
Udostępnień460 Odwiedzin

Jaki materac dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jak zaplanować płeć dziecka?
Inne
Udostępnień625 Odwiedzin
Udostępnień625 Odwiedzin

Jak zaplanować płeć dziecka?

kuferekdziecka - Sie 20, 2017
Kiedy widać płeć dziecka?
Inne
Udostępnień579 Odwiedzin
Udostępnień579 Odwiedzin

Kiedy widać płeć dziecka?

kuferekdziecka - Sie 20, 2017