Kiedy można poznać płeć dziecka?

Chłopiec czy dziewczynka? To pytanie zadają sobie zarówno przyszli rodzice, jak i również słyszą je od wielu osób, gdy brzuszek mamy zaczyna być już dobrze widoczny. Kiedyś nie istniała możliwość sprawdzenia płci dziecka przed narodzinami. Teraz za sprawą nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie określić ją z bardzo wysokim prawdopodobieństwem.

Chcesz poznać płeć swojego dziecka zanim przyjdzie na świat? Prosi o to wielu rodziców, chociaż są i tacy, którzy wolą niespodziankę. Znana wcześniej płeć dziecka jest jednak bardzo pomocną informacją – możemy wtedy zakupić odpowiednie ubranka, dekoracje do pokoju dziecięcego, wybrać imię, a także możemy lepiej przygotować się do porodu, wiedząc, kogo powitamy na tym świecie.

Tradycja i nowoczesność w rozpoznawaniu płci dziecka

Tradycyjnie panuje przekonanie, że wtedy, gdy przyszła mama ma w ciąży ochotę na słodkie, wtedy urodzi dziewczynkę. Z kolei urodzenie chłopca miałoby zwiastować większe zainteresowanie smakami kwaśnymi. Jednak tak naprawdę takie metody nie sprawdzają się – oczywiście, mamy 50% szans, że trafimy dobrze.

O wiele lepiej oprzeć się na nowoczesnych badaniach. Dzisiaj zaawansowanie technologiczne jest tak duże, że nawet w 7. tygodniu jesteśmy w stanie dowiedzieć się z 90% pewnością, czy na świecie pojawi się chłopiec czy dziewczynka. Wszystko zależy jednako tego, jaka metoda zostanie zastosowana. Poniżej prezentujemy 3 główne metody, dzięki którym możemy rozpoznać płeć dziecka przed narodzinami.

  1. Badanie USG

To jedno z podstawowych badań w ciąży. Dzięki niemu lekarz może zbadać, czy płód rozwija się prawidłowo, a także przy okazji określić jego płeć. Dzisiaj w każdym dobrze wyposażonym gabinecie ginekologicznym znajdują się zaawansowane aparaty USG 3G i 4G, które pozwalają na dokładne zobaczenie dziecka w brzuchu mamy.

W przypadku badania USG jesteśmy w stanie określić płeć dziecka ze stuprocentową pewnością około 16. tygodnia ciąży. Badania te jednak prowadzone są wcześniej i już wtedy ginekolog może wskazać, że prawdopodobnie będzie to chłopiec albo dziewczynka.

Wobec tego do wskazań z wczesnych badań USG powinniśmy podchodzić z rezerwą, ponieważ może się okazać, że te późniejsze dadzą odmienny rezultat.

  1. Testy paskowe

Nie są to testy ciążowe, ale specjalne testy na płeć dziecka, których zadaniem jest określenie płci dziecka. Wykonuje się je jednak podobnie jak testy ciążowe – bada się mocz matki. Takie testy możemy zakupić w aptekach, ale nie są one tanie – zapłacimy za jeden ponad 100 złotych.

Działanie tego rodzaju testów opiera się przede wszystkim na analizie składu moczu – pod uwagę bierze się specyficzne hormony męskie w porannym moczu kobiety. Mocz należy pobrać do pojemniczka, umieścić w strzykawce i następnie wstrzyknąć do testu. Potem musimy rozprowadzić próbkę ruchem kołowym i zaczekać na wynik – w zależności od koloru będzie to chłopiec lub dziewczynka.

Taki test możemy przeprowadzić już w 10. tygodniu ciąży i uzyskać wynik pewny na około 90%, wobec tego także nie powinniśmy traktować testu jako wyroczni. Najlepiej poczekać na wyniki innych badań.

  1. Badanie DNA z krwi matki

Nie każdy przyszły rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że możemy także dowiedzieć się o płci dziecka poprzez wykonanie specjalnego badania krwi. Nie są to jednak zwykłe badania krwi, ale badania DNA.

Stosowane są one również w celu oceny ryzyka chorób u dziecka, które związane są z nieprawidłowym materiałem genetycznym, na przykład zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Turnera, zespołu Klinefeltera czy zespołu Edwardsa. Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na takie badania, ponieważ dzięki nim możemy z dużym prawdopodobieństwem określić cechy rozwijanego się dziecka.

Takie badania możemy wykonać już w 7. tygodniu ciąży – wówczas skuteczność testu to aż 98%. W trakcie badania identyfikuje się we krwi cząsteczki materiału DNA charakterystyczne dla każdej z płci. Gdy w DNA ustalono obecność chromosomu Y, wówczas będzie to chłopiec. Gdy jednak nie wykryto tego chromosomu, wówczas dziecko to dziewczynka.

 

Bibliografia:

 

Podobne artykuły

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?
Podwórko
Udostępnień253 Odwiedzin3
Podwórko
Udostępnień253 Odwiedzin3

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?

kuferekdziecka - Lis 08, 2017

Dom z ogrodem to idealne miejsce dla dzieci – przestrzeń wokół budynku można zaaranżować z myślą o ich potrzebach, zapewniając im rozrywkę w czasie pogodnych dni. Jak…

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?
Porady
Udostępnień684 Odwiedzin1
Porady
Udostępnień684 Odwiedzin1

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?

haiku - Lis 08, 2017

Duży ogród wokół domu to idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Jak go zagospodarować, żeby maluchy miały frajdę z przebywania na świeżym powietrzu, a jednocześnie były bezpieczne?…

Jaki wybrać fotelik samochodowy?
Turystyka
Udostępnień144 Odwiedzin
Turystyka
Udostępnień144 Odwiedzin

Jaki wybrać fotelik samochodowy?

szymon - Lis 08, 2017

Podejmując decyzję o zakupie fotelika samochodowego rodzice kierują się wygodą dziecka, ale również tym, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Nie bez przyczyny rodzice są…

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Więcej artykułów z tej kategorii

Jaki wózek dla dziecka?
Porady
Udostępnień495 Odwiedzin1
Udostępnień495 Odwiedzin1

Jaki wózek dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jaki materac dla dziecka?
Porady
Udostępnień460 Odwiedzin
Udostępnień460 Odwiedzin

Jaki materac dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Porady
Udostępnień532 Odwiedzin
Udostępnień532 Odwiedzin

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jak zaplanować płeć dziecka?
Inne
Udostępnień625 Odwiedzin
Udostępnień625 Odwiedzin

Jak zaplanować płeć dziecka?

kuferekdziecka - Sie 20, 2017