Rodzaj zabawki a wiek dziecka

Jeśli mamy zamiar podarować dziecku jakąś zabawkę musimy pamiętać o tym, że powinna być ona dostosowana przede wszystkim do jego wieku.

Dla kilkumiesięcznych maleństw idealna będzie grzechotka. Rodzajów grzechotek jest bardzo wiele, dlatego też każdy z całą pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla swojego podopiecznego. Doskonałym pomysłem są wielobarwne grzechotki przytwierdzane do łóżeczka, muzyczne karuzele z pozytywką itp. Każde dziecko powinno również posiadać gryzaczki – bezpieczne, a jednocześnie niezastąpione w okresie wyrastania pierwszych ząbków. Kiedy dziecko nieco podrośnie, grzechotki i gryzaczki należy zamienić na zabawki i gry edukacyjne, które dostarczają maksimum uciechy oraz rozwijają różne umiejętności. Musimy pamiętać o tym, że dziecko od najmłodszych miesięcy zaczyna poznawać świat wszystkimi zmysłami, dlatego też chętnie dotyka różnych przedmiotów, niekiedy wkłada je do buzi, aby poznać smak albo uderza o ramy łóżka, żeby sprawdzić ich wytrzymałość. Takie zachowanie dziecka powinno uświadamiać nam, że zaczyna ono interesować się wszystkim, co je otacza. Jeśli więc kupujemy dziecku plastikową piłkę, warto aby była ona ozdobiona np. kształtami figur geometrycznych, a jeśli będą to klocki, to najlepiej z literkami alfabetu. Dzięki temu dziecko będzie się bawić i jednocześnie uczyć nowych rzeczy.

A maluchy uczą się bardzo szybko. Najpierw stawiają pierwsze kroki, później doskonalą swoją umiejętność chodzenia, a także mówienia czy malowania prostych obrazków. Niestety równie szybko się nudzą, dlatego też warto zadbać o to, aby wybierać dla nich różnorodne zabawki, stymulujące do przyswajania nowych wiadomości o świecie. Powinny mieć intensywne barwy, a jednocześnie wydawać różne dźwięki. Umysł dziecka jest najbardziej chłonny i dociekliwy w wieku przedszkolnym. To właśnie wtedy maluch zadaje najwięcej pytań, ponieważ zaczyna myśleć i analizować rzeczywistość, która ma wobec niego wiele tajemnic i niejasności. Wtedy powinniśmy zachęcać przedszkolaka do rysowania kredkami czy flamastrami, malowania akwarelami, robienia wycinanek czy lepienia z plasteliny. Wówczas dzieci również najchętniej bawią się zabawkami, które imitują przedmioty typowe dla dorosłych, a więc samochody, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia do majsterkowania, kasy sklepowe, komórki, komputery, sztućce czy kubki itd.

Dużo radości sprawiają dzieciom także ubrania i rekwizyty do przebierania się. Maluchy chętnie naśladują swoich rodziców, do tego bohaterów z bajek czy filmów. Istotną rolę odgrywają również zabawy związane z treningiem pamięci, a także rozwijające myślenie, czyli np. quizy, labirynty, rebusy, zagadki itp. Przedszkolaki powinny ćwiczyć swoją spostrzegawczość oraz logiczne myślenie, liczenie i wzbogacać swoje słownictwo. Zabawy tego rodzaju muszą być jednak odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Równie atrakcyjne, a jednocześnie niezwykle rozwijające są gry edukacyjne i planszowe. Na rynku obecnie można znaleźć bardzo wiele gier tego typu, które mogą przynosić mnóstwo radości nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Gry takie uczą pracy zespołowej, a także umiejętności przewidywania, opracowywania strategii itd. Z kolei puzzle i wszelkiego rodzaju układanki rozwijają w dziecku wytrwałość i spostrzegawczość.

Dzieci w wieku szkolnym bardzo intensywnie kształtują swoje zainteresowania. Wtedy właśnie zaczyna się ich właściwy proces edukacyjny, spotykają się z różnorodnymi dziedzinami wiedzy i rozwijają swoją indywidualność. Zabawki dostosowane do ich wieku powinny więc mieć charakter bardziej intelektualny, zmuszać do myślenia i korzystania z nabytej wiedzy. Sprawdzają się również zabawki udoskonalające sprawności manualne, a także rozwijające wyobraźnię przestrzenną. Warto zatem zachęcać pierwszoklasistę do tego, aby rozwiązywał jak najwięcej łamigłówek i układanek edukacyjnych, a także zainwestować w zabawki logiczne, które zmuszają do znajdowania nowych rozwiązań, dlatego też pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny. W wieku szkolnym dzieci powinny ćwiczyć również sprawności manualne, dlatego też świetnie sprawdzą się w zabawie m.in. modele do składania, klocki konstrukcyjne czy makiety.

Jak więc widzimy, możliwości na rynku jest bardzo wiele. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla swojego dziecka, co nie tylko będzie interesujące i pozwoli mu doskonale się bawić, ale również rozwijać różnego rodzaju umiejętności i zdolności. Warto jednak przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby były to produkty jak najbardziej bezpieczne. Nie mniej istotne znaczenie w tym przypadku ma dostosowanie zabawki odpowiednio do wieku naszego dziecka.

 

Podobne artykuły

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?
Podwórko
Udostępnień374 Odwiedzin3
Podwórko
Udostępnień374 Odwiedzin3

Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?

kuferekdziecka - Lis 08, 2017

Dom z ogrodem to idealne miejsce dla dzieci – przestrzeń wokół budynku można zaaranżować z myślą o ich potrzebach, zapewniając im rozrywkę w czasie pogodnych dni. Jak…

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?
Porady
Udostępnień774 Odwiedzin1
Porady
Udostępnień774 Odwiedzin1

Jak zbudować przydomowy plac zabaw, nie wydając fortuny?

haiku - Lis 08, 2017

Duży ogród wokół domu to idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Jak go zagospodarować, żeby maluchy miały frajdę z przebywania na świeżym powietrzu, a jednocześnie były bezpieczne?…

Jaki wybrać fotelik samochodowy?
Turystyka
Udostępnień193 Odwiedzin
Turystyka
Udostępnień193 Odwiedzin

Jaki wybrać fotelik samochodowy?

szymon - Lis 08, 2017

Podejmując decyzję o zakupie fotelika samochodowego rodzice kierują się wygodą dziecka, ale również tym, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Nie bez przyczyny rodzice są…

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Więcej artykułów z tej kategorii

Jaki wózek dla dziecka?
Porady
Udostępnień545 Odwiedzin1
Udostępnień545 Odwiedzin1

Jaki wózek dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jaki materac dla dziecka?
Porady
Udostępnień492 Odwiedzin
Udostępnień492 Odwiedzin

Jaki materac dla dziecka?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Porady
Udostępnień568 Odwiedzin
Udostępnień568 Odwiedzin

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

kuferekdziecka - Sie 26, 2017
Jak zaplanować płeć dziecka?
Inne
Udostępnień657 Odwiedzin
Udostępnień657 Odwiedzin

Jak zaplanować płeć dziecka?

kuferekdziecka - Sie 20, 2017